LIST OF REPUBLICAN PRIMARY CANDIDATES 2018-07-26T18:42:19+00:00

LIST OF REPUBLICAN PRIMARY CANDIDATES

Take advantage of the opportunities to volunteer to work for candidates in 2018

WRI = WRITE IN   

NOP = NO OPPOSITION

FEDERAL OFFICES

U.S. SENATE

DeLa Fuente, Roque “Rocky (REP)
700 Front Street
Unit 2106
San Diego, CA 92101
Phone: (858)239-9007

Scott, Rick (REP)
3150 Gordon Drive
Naples, FL 34102
Phone: (727)403-5354

U.S. HOUSE OF REPRESENTATIVES

U.S. CONGRESS DIST 7

Miller, Mike  (REP)
127 West Fairbanks Ave. #380
Winter Park, FL 32789
Phone: 407-984-7836

Sturgill, Jonathan Scott (REP)
Post Office Box 163152
Altamonte Springs, FL 32716
Phone:  Stephen Stafstorm 407-274-4696
Email: scottsturgill@scottsturgillforcongress

Francois,Vennia
P.O.Box 31
Winter Park,FL 32790
Phone:  

U.S. HOUSE OF REPRESENTATIVES.S. CONGRESS DIST 8

Posey, Bill  (REP)  *Incumbent 
Post Office Box 411486
Melbourne, FL 32941
Phone: 772-226-1706

U.S. CONGRESS DIST 9

Liebnitzky, Wayne  (REP)
3225 Cord Avenue
St. Cloud, FL 34772
Phone: (321)624-2223

U.S. CONGRESS DIST 10 (no REP)

STATE OFFICES

GOVERNOR 

Baldauf, Don  (REP)3808 51st Street West
Bradenton, FL 34209
Phone: (941)962-0301

DeSantis, Ron  (REP)
610 South Boulevard
Tampa, FL 33606
Phone: (813)254-3369

Devine, Timothy Michael (REP)
Post Office Box 422011
Kissimmee, FL 34742
Phone: (407)433-8888

Langford, Bob
1400 Village Square Boulevard
Suite #3-257
Tallahassee, FL 32312
Phone: (850)491-5090

Mercadante, John Joseph (REP)
15850 Southwest 151 Terrace
Miami, FL 33196
Phone: (305)753-1312

Nathan, Bruce F. (REP)
2336 Southwest 151 Terrance
Stuart, FL 34996
Phone:  722-208-0101

Putnam, Adam  (REP)
Post Office Box 547
Bartow, FL 33831
Phone: (863)537-7000
Contact:  Edgar Robinson  erobinson@adamputnam.com
660 W. Fairbanks Ave., Winterpark, FL

White, Bob
512 Southern Hills Court
Melbourne, FL 32940
Phone: (321)403-4441

 ATTORNEY GENERAL

Moody, Ashley  (REP)
610 South Boulevard
Tampa, FL 33606
Phone: (813)254-3369

White, Frank H. (REP)
2800 Banquos Trail
Pensacola, FL 32503
Phone: Calab Spencer,407-342-6060

CHIEF FINANCIAL OFFICER

Patronis Jr, Jimmy T. (REP)  *Incumbent
204 South Monroe Street Suite 201B
Tallahassee, FL 32301 Phone: (850)877-1099

COMMISSIONER OF AGRICULTURE

Caldwell, Matt  (REP)
Post Office Box 9382
Fort Myers, FL 33902
Phone: (239)246-2217

Grimsley, Denise  (REP)
1575 Moore Road
Zolfo Springs, FL 33890
Phone: (863)835-0232

McCalister, Mike (REP)
3201 Foxden Lane
Plant City, FL 33565
Phone: (727)641-4873

Troutman, Baxter Griffin (REP)
Post Office Box 1043
Winter Haven, FL 33882
Phone: (863)568-7068

STATE REPRESENTATIVE (Orange County) 

Dist 30

Cortes, Bob  (REP)  *Incumbent
Post Office Box 162941
Altamonte Springs, FL 32716
Phone: (407)463-8257
Jesse Phillips  407-492-4915

Dist 31

Sullivan, Jennifer  (REP)  *Incumbent
30236 Cheval Street
Mount Dora, FL 32757
Phone: (352)988-3673

Dist 44

Olszewski, Robert Matthew (REP)  *Incumbent
1130 Copenhagen Way
Winter Garden, FL 34787
Phone: (321)217-8687 Email: bobbyo@votebobbyo.com
Samantha Surdin 954-850-9717
Email: snsurdin@gmail.com

Dist 45 (no REP)

Dist 46 (no REP)

Dist 47

Nix, Mikaela Nicole (REP)
496 Delaney, Suite 404
Orlando, Fl 3280
Contact: Jennifer McDougald Phone: 850-570-7711
Or Zac Stone 321-437-6473

Reeves, Stockton  (REP)
Post Office Box 598
Winter Park, FL 32790
Phone: (407)647-0190 

Dist 48 

Calhoun, Scotland
4321 Andover Cay Boulevard
Orlando, FL 32825
Phone: (407)301-6769

Dist 49 

Griffin, Ben
821 Pine Meadows Road
Orlando, FL 32825
Phone: (321)331-6799

Dist 50

Plasencia, Rene “Coach P” (REP)  *Incumbent
3564 Avalon Park Blvd East Suite 1 #244
Orlando, FL 32828
Phone: (321)226-8307 
Email: rene@votecoachp.com

Collins, George
3564 Avalon Park Boulevard E.
Suite 1 #262
Orlando, FL 32828
Phone: (407)924-5335

MUNICIPAL OFFICES
(MUNICIPAL OFFICES ARE NON-PARTISAN)

MAYOR

Pete Clarke (REP)
2607 Overlake Ave., Orlando, FL  32806,
Phone: 407-376-5894

Rob Panepinto (REP)
138 Detmar Dr., Winter Park, FL  32789,
Phone: 407-467-5689
Contact: Brooke Renny 836-557-6456
Email: brooke@robforcountymayor.com

COUNTY COMMISSION DISTRICT 2

Frederick Carl Brummer (REP)
P.O. Box 788, Apopka, FL  32704-0788
Phone: 407-257-9865

Mark Allen Byrd (REP)
8286 Stone Rd., Apopka, FL  32703,
Phone:  407-383-5050

Christine Moore 
2145 Palm Crest Dr. Aopola,. FL, 32712,
Phone:  407-497-2026

COUNTY COMMISSION DISTRICT 2

Frederick Carl Brummer (REP)
P.O. Box 788, Apopka, FL  32704-0788
Phone: 407-257-9865

Mark Allen Byrd (REP)
8286 Stone Rd., Apopka, FL  32703,
Phone:  407-383-5050

Christine Moore 
2145 Palm Crest Dr. Aopola,. FL, 32712,
Phone:  407-497-2026

COUNTY COMMISSION DISTRICT 3

Pete Crotty
1012 Wilks Ave., Orlando, FL  32809, 
Phone:  407-484-9165 or 407-947-5501

Bobby Lance
6615 Matchett Rd., Belle Isle, FL  32809,
Phone:  407-448-6555 
Cristal phone: 407-412-1121
Email: cristal@eventmp.com
www.bobbylance.com

COUNTY COMMISSION DISTRICT 4

Gina Perez-Calhoun (REP)
1035 S. Semoran Blvd., Suite 2-1049, Winter Park, FL  32792,
Phone: 407-622-4772 or 407-325-1530

Susan Makowski
7925 Putnam Rose St., Orlando, FL  32827, 
Phone: 407-491-2872

SHERIFF
(no REP)

ORANGE COUNTY SCHOOL BOARD CHAIR

Matthew John Fitzpatrick (REP)
439 Vicks Landing Dr., Apopka, FL  32712, 
Phone: 407-221-8615

Teresa Jacobs (REP)
8652 Sugar Palm Ct., Orlando, FL  32835,
Phone: 407-292-5877

Robert Allen Prater (REP)
9118 Palos Verde Dr., Orlando, FL  32825,
Phone: 407-283-9142 or 407-283-8609

SCHOOL BOARD, DISTRICT 1: 

Angie Gallo (REP)
16877 E. Colonial Dr., PMB #103
Orlando, Fl 32829, 
Phone: 407-718-9925

Terry Rooth (REP)
1734 Golfside Dr., Winter Park, FL  32792,
Phone: 407-782-3207

SCHOOL BOARD, DISTRICT 2: 

Chadwick Hardee (REP)
7999 Northlake Parkway, Orlando, FL  32827, 
Phone: 407-575-3734

SOIL & WATER, DISTRICT 2: 

Sean McQuade (REP)
1674 Stefan Cole Ln., Apopka, FL  32703, 
Phone: 407-739-5635

JUDGES
(JUDGES DO NOT REPORT THEIR PARTY AFFILIATION)

SUPREME COURT

Lawson, Alan (NOP) No address given

DISTRICT COURT OF APPEAL

DISTRICT 5

Eisnaugle, Eric (NOP)  (REP)
10508 Park Ridge Gotha Road, Windermere, Fl 34786
Phone: 407-893-3141

 CIRCUIT JUDGE (ORANGE)

(Circuit/Group)
9/5
Harris, Jenifer  (NOP)  *Incumbent’

Post Office Box 2660
Windermere, FL 34786
Phone: (321)297-3923

9/7
Marques, Leticia “Letty” (NOP)  *Incumbent
Post Office Box 2660
Windermere, FL 34786
Phone: (321)297-3923

9/11
Adams, Gail A. (NOP)  *Incumbent
Post Office Box 568458
Orlando, FL 32856
Phone: (407)497-4401

9/15
Ashton, Jeff (NOP)
Post Office Box 948634
Maitland, FL 32794

9/15
Friedman, Howard (NOP)
2413 Tuscarora Trail
Maitland, FL 32751
Phone:  (407)687-9711

9/19
Murphy, Mike  (WRI)  *Incumbent
No address given

9/20
Blechman, Mark Steven
Post Office Box 149505
Orlando, FL 32814

9/26
Davis, Joseph Haynes (NOP)
Post Office Box 540482
Orlando, FL 32854
Phone: (407)839-3725 

9/26
Young, Tom  (NOP)
Post Office Box 540087
Orlando, FL 32854 

9/27
White, Keith  (NOP)  *Incumbent
No address given

9/28
Doherty, Patricia A. (NOP)  *Incumbent
Post Office Box 1386
Winter Park, FL 32790

9/37
Wilson, Tanya Davis (NOP)  *Incumbent
Post Office Box 3402
Orlando, FL 32802

9/41 Deyoung, Lorraine Elizabeth (NOP)
Post Office Box 721301
Orlando, FL 32872
Phone: (407)697-87

9/41
Mosley, Dean (NOP)
Post Office Box 2707
Orlando, FL 32802
Phone: (407)839-844

9/41
Shaffer, Laura (NOP)
390 North Orange Avenue, Suite 2300
Orlando, FL 32801
Phone: (407)295-9205

9/42
Shea, Tim (NOP) * Incumbent
10226 Curry Ford Road
Suite 107 PMB #20
Orlando, FL 32825

9/43
LeBlanc, Bob (NOP) *Incumbent 
Post Office Box 404
Orlando, FL 32802

COUNTY JUDGESHIP, GROUP 6: 

Martha C. Adams (4-3-18) Reports Filed
P.O. Box 541556, Orlando, FL  32854,
Phone: 407-843-5626

COUNTY JUDGESHIP, GROUP 11: 

Adam K. McGinnis (4-5-18) Reports Filed
P.O. Box 2248, Orlando, FL  32802-2248,
Phone: 407-675-8607

Doricia “Dori” Miller Rivas (3-29-18) Reports Filed
2307 Lee Rd., Winter Park, FL  32789,
Phone: 407-459-0957

COUNTY JUDGESHIP, GROUP 13: 

Andrew Lloyd Cameron (4-2-18) Reports Filed
P.O. Box 2944, Orlando, FL  32802-2944,
Phone: 407-230-3515

COUNTY JUDGESHIP, GROUP 14:

 
Amy J. Carter (3-1-18) Reports Filed
10524 Moss Park Rd., Suite 204-758, Orlando, FL  32832,
Phone: 407-697-1942

Wilfredo Martinez (3-14-18) Reports Filed
P.O. Box 536181, Orlando, FL  32853, 
Phone: 321-945-7614
Martinez & Norton PA, 1640 Lee Rd., Winter Park, FL  32789,
Phone:  407-740-5077
COUNTY JUDGESHIP, GROUP 17:

 
Maureen Anne Bell (3-30-18) Reports Filed
P.O. Box 3785, Orlando, FL  32802, 321-277-3511
Treasurer: Candidate

COUNTY JUDGESHIP, GROUP 18: 

Steve Jewett (4-2-18) Reports Filed
150 N. Orange Ave., Suite 410, Orlando, FL  32801, 407-928-8047
Treasurer: Candidate